EDİRNE HUDUT : Hastanın bilmediği hastalık: KOAH

T.Ü. Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Toraks Derneği Şube Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, önlenebilir bir hastalık olan KOAH tanısının, basit ve ağrısız bir test olan 'nefes ölçüm testi' ile kolayca konabildiğini söyledi…
Hastanın bilmediği hastalık: KOAH
Her yıl Kasım ayının üçüncü haftasında farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan Dünya KOAH Günü nedeniyle T.Ü. Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. 
T.Ü. Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Toraks Derneği Şube Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Şube Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Bilkay Sezer'in katıldığı toplantıda KOAH'ın çıkış nedenleri ve tedavisi anlatıldı. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Hatipoğlu, özellikle son yıllarda yaygınlaşan elektronik sigaraların KOAH'ı tetiklediğini ifade etti. 
“40 YAŞ ÜSTÜ HER 5 KİŞİDEN BİRİNE KOAH VAR”
KOAH'ın tüm dünyada 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde görüldüğünü belirten Hatipoğlu; “KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmeyen bir hastalıktır.  KOAH'ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 15-20'dir. Bir diğer deyişle toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir. Küresel Hastalık Yükü Çalışması verilerine göre, KOAH yılda 2,9 milyon ölüme neden olmaktadır. Günümüzde tüm dünyada 3'üncü ölüm nedeni haline gelen KOAH, tüm ölümlerin de yüzde 5,5'inden sorumludur” dedi. 
“HAVA KİRLİLİĞİ KOAH RİSKİNİ ARTTIRIYOR”
KOAH'ın ortaya çıkma nedenlerini açıklayan Hatipoğlu; “KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü tütün kullanımıdır. Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsal şikâyetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı (pipo, puro, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine neden olur. KOAH gelişiminde genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi aydınlatılamamıştır. Bununla birlikte yapılan araştırmalarda gebelik ve çocukluk dönemindeki akciğer kapasitesi gelişimi üzerine özellikle yoksulluğun olumsuz etkisinin yetişkin dönemde KOAH gelişimine yol açan önemli bir faktör olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle toplum genelindeki eşitsizliğin azaltılması o toplumda yaşayan kişilerde KOAH gelişimini önleyen bir politikadır. Öte yandan özellikle biyomas yani odun, tezek, kök benzeri yakıtların yanmasına bağlı olarak gelişen iç ortam hava kirliliği ve tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Benzer biçimde dış ortam hava kirliliğinin de KOAH gelişiminde ve KOAH hastalığının alevlenmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Araştırmalar hava kirliliğinin arttığı dönemlerde KOAH'a bağlı ölümlerin de arttığına işaret etmektedir” diye konuştu.   
“KOAH ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR”
KOAH'ın tanısının, basit ve ağrısız bir test olan 'nefes ölçüm testi' ile kolayca konabildiğini söyleyen Hatipoğlu; “KOAH'ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp 'nefes ölçüm testini' yaptırması gerekir. KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH'lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır”
“ELEKTRONİK SİGARAYLA DA KOAH GELİŞEBİLİR”
Hatipoğlu, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Son yıllarda sigaraya alternatif olarak yayılan elektronik sigara kullanımının KOAH'a etkilerinin sorulması üzerine cevap veren Hatipoğlu; “Her türlü duman, toz, partikül, gaz sürekli olarak solunursa, bunlar hava yollarından iltihaplanmaya yol açıyor. Sigara dumanında olduğu gibi aynı mekanizmayla da KOAH gelişebilir. Elektronik sigara, özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda ve gençlerde yaygın kullanım alanı bulmaya başladı. Tüm dünyada elektronik sigaranın kullanımı ile ilgili ölüm vakaları bildirildi. Elektronik sigaranın kullanımına bağlı olarak solunum yetmezliğiyle hastalar, yoğun bakımlara alınıp cihazlara bağlanmaya başlandı. Bu veriler biriktikçe, elektronik sigaraların görünenden çok daha fazla zararlı olduğunun ortaya çıkacağını düşünüyorum” dedi.
Bu içerik 29.11.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 203 kez okundu.